Mesto Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice, historické mestečko s kúpeľným šarmom, nájdete na juhozápade Strážovských vrchov, len 15 kilometrov od krajského mesta Trenčín. Po asfaltovej ceste sa do mesta dostanete z dvoch strán. Buď zo severozápadu od Trenčianskej Teplej alebo z juhu od Bánoviec nad Bebravou cez priesmyk Machnáč. Slovenské železnice vás najbližšie k mestu dovezú do rýchlikovej stanice v Trenčianskej Teplej. Odtiaľ môžete pokračovať autobusom.

Liečivá voda

Sírne termálne vody v Trenčianskych Tepliciach sú unikátne vďaka optimálnej teplote. Prírodné liečivé pramene vyvierajúce v meste majú príjemnú teplotu od 36,4 do 39,0 stupňov Celzia. Teplá teplická voda pomáha v uzdravovaní pohybového, neurologického a tráviaceho ústrojenstva, kožných, onkologických a ženských chorôb a porúch látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou.

Kúpanie pod holým nebom

V meste je počas celého roka možné navštíviť vonkajší bazén Grand nachádzajúci sa priamo na Kúpeľnom námestí. Je vhodný pre všetky vekové kategórie. Legendárne letné kúpalisko Zelená žaba postavené v roku 1936 bolo po rozsiahlej rekonštrukcii znovu otvorené v roku 2015. Unikátnosť Žaby zaručuje jej poloha v lese na úbočí Grófovca, funkcionalistický stavebný štýl a novo vybudovaný vonkajší saunový svet.

Festivaly a spol.

Od roku 1937 sa v Trenčianskych Tepliciach konáva najstarší festival komornej hudby. Zvyčajne trvá celé letné prázdniny. Nemenej jedinečným podujatím sú Jazdecké preteky o Cenu primátora mesta, kedy parkúr pretína priamo kúpeľný park. Mesto sa tiež môže pochváliť Festivalom ľudových remesiel, Folklórnym víkendom, Swingovým plesom, Dňom zdravia a promenádnymi koncertmi. A samozrejme každoročným medzinárodným filmovým festivalom.

Historická doprava

Medzi mestami Trenčianska Teplá a Trenčianske Teplice je od roku 1909 v prevádzke úzkokoľajová elektrická železnica. Ide dokonca o prvú verejne prevádzkovanú elektrifikovanú železničnú trať na slovenskom území. Vláčik pri špeciálnych príležitostiach premáva dodnes.